Cesur Kadınların Masalı Şimdi de Oscar’da

Mayıs ayında Cannes Film Festivali’ndeki “Yönetmenlerin 15 Günü” bölümünde gösterilen ve Cannes’dan Europa Cinemas Label Ödülü ve Saraybosna Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve Seyirci ödüllerini evine götüren Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in ilk uzun metrajlı filmi Mustang, 88’inci Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Fransa’ya Oscar getirmek için 28 Şubat’ta yarışacak.

10160926-oscars-2016-le-film-mustang-representera-la-france-a-la-ceremonie

Adını Amerika’nın çayırlarındaki yabani atlardan alan Mustang, isminin de çağrıştırdığı gibi beş kız kardeşinin özgürlük mücadelesini bize sunmaktadır.

s-7577a687ddcf10e564fc345fd15f5d18f6bb2f60

Karadeniz’in bir sahil köyünde yaşayan ve ebeveynlerini kaybeden Lale, Nur, Ece, Selma, ve Sonay’ın masalımsı bir dille hayatlarını anlatıyor Mustang. Filmde baskılara boyun eğen ve teslim olanı, sevdiği insana kavuşup yuva kurmaya çalışanı, yaşadıklarını kabullenemeyip kendi hikayesini sonlandıranı ya da o ablalarının yaşadığı hayata teslim olmayıp, direnen ve sonunda özgür olanı tanırız. Bu açıdan film; Türkiye’de kadın olma hissi her karakterde farklı bir perspektifte bize sunmaktadır.

intromustang

Belki de sadece bu topraklarda yetişen kadınların anlayabileceği protetiplere sahip olan film, ailenin terbiyeli ve edepli kız çocuk yetiştirme kalıpları üzerinden gitmektedir. Bununla birlikte film devlet adamlarının kadınlara yönelik yaptığı konuşmalara da atıfta bulunarak bunlara medya yoluyla yer verip eleştirisini yapmaktadır.

Elalem ne der? Derdinin ardından gelen namus, okutmak yerine evliliğe yönlendirme, görücü usulü evlilikler, çocuk gelinler, ensest ve daha bir çok noktaya değinen Mustang, eril karakter sunmadan toplumun erilliğini bize çarpıcı bir şekilde sunmaktadır.

cdn.indiewire.psdops-1

Mustang, Türk Sineması’nda fazla rastlamadığımız cesur kadın figürlerini içinde bulunduran, kalitesi ve oyuncularının başarılığıyla izlenilmesi gereken bir filmdir. Deniz Gamze Ergüven’in de bir sonraki çalışması da sinema severler tarafından şimdiden beklenmeye başlamıştır.

88’nci Akademi Ödülleri’nde şimdiden kalbimiz Mustang ile…

Mustang’ın kategorisindeki diğer filmlerse şöyle: Embrace of the Serpant, Son of Saul, Theeb, A War.

FİLMİN KÜNYESİ

  • Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven
  • Oyuncular:Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan
  • Ülke:Türkiye, Fransa, Almanya
  • Dağıtım:M3 Film
  • Yapım:Mine Vargı, Charles Gillibert
  • İthalat:Kurmaca Film
  • Web: http://www.imdb.com/title/tt3966404/?ref_=fn_al_tt_1

 

 

Editör:
Editörün Yazıları: Editör

Katheryn Winnick Hakkında Bilmedikleriniz

History Channel dizisi Vikings, 4. sezonu ile dolu dizgin devam ederken, dizinin...
Devamı