2 Film: Miles Davis

miles davis

“2 Film” serimize, Miles Davis’e dair bir belgesel ve bir biyografik drama ile devam ediyoruz. 1991 yılında henüz 65 yaşındayken kaybettiğimiz Davis, yaklaşık 50 senelik kariyeri boyunca yaptıklarıyla caz müziği şekillendirmiş bir deha olarak tarihe geçti. Ardında 59 stüdyo albümü, 37 canlı albüm ve onlarca kompilasyon bırakan Miles’ı özümsemek pek tabii ki onu dinlemekten geçiyor. Ancak 2 filmlik bir paket ile bu süreci hızlandırmak mümkün.

Miles Ahead (2015)
IMDB Puanı: 6.5 

Miles Davis’i canlandıran Don Cheadle’ın yazıp yönettiği Miles Ahead, 2015’in en başarılı müzik biyografilerinin başında geliyor. Davis’in 1957 albümü ile aynı ismi taşıyan filmde efsanenin müzik kariyeri ve hayatına göz atma şansı buluyoruz. Film genel hatları ile; Miles’ın uyuşturucu bağımlılığının etkisiyle uzak kaldığı müzik sahnesine dönme çabalarına tanık olan 70’li yıllar, kurgusal bir gazeteciyle (Ewan McGregor) yaşadığı maceralar ve eski bir dansçı olan Corinealdi ile yaşadığı evlilik üzerinden ilerliyor. Miles’ın tüm hayatını ve müzikal kariyerini kronolojik bir düzende işleyen, klasik bir “beşikten mezara” biyografiden ziyade, zaman içinde ileri-geri gezinerek Miles’ın hayatından kesitler sunan yapım, ne yazık ki Miles’ın müzikal dehasına entelektüel bir bakış açısı ile yoğunlaşmak varken, yer yer gangster profili çizerek Miles hayranlarında bir nebze de olsa sıkıntı yaratıyor. Projede yer alması film katkı sağlamış olsa da, Ewan McGregor vasıtası ile filme bir “beyaz” teması iliştirmek zorunda kalınması ise filmin değil dünya düzeninin genel sorunu.

The Miles Davis Story (2001)
IMDB Puanı: 7.4

Miles’ın gerçek bir caz ikonuna dönüştüğü 50’lerin ortasından 60’ların sonuna uzanan döneme ve yaşadığı uyuşturucu sorunlarına cesur bir bakış sunan belgesele asıl derinlik katan unsur ise Shirley Horn, Herbie Hancock, Joe Zawinul ve Keith Jarrett gibi beraber çalıştığı veya etkilediği müzisyenler, ailesi ve dostlarıyla ile yapılan samimi röportajlar. Belgesel ayrıca müzikal açıdan da zirve yapıyor. “So What” ve “Blue in Green” gibi şaheserlerin yanı sıra, Gil Evans ile yaptıkları ortak çalışmalar, yapıma Miles’a yaraşır bir yoğunluk katıyor. Gelmiş geçmiş en büyük caz ikonlarından birinin arkasındaki utangaç ve alçak gönüllü adamı yakından tanımak izleyicilerin içini ısıtıyor.

Daha Fazlası: Editör
Suicide Squad Portreleri
Entertainment Weekly çok konuşulan filmin karakter portrelerini yayınladı.
Dahası