2 Film: Nina Simone

what happened miss simone ile ilgili görsel sonucu

Müzik dünyasının efsane isimlerini biyografik drama ve belgesel kombinasyonları ile tanıtmaya devam ediyoruz. Belki de defalarca dinlediğiniz sanatçıların yaşamlarına dair farklı bakış açıları sunan “2 Film” serimize Chet Baker ile başlamıştık. Olağanüstü sesi, inişli-çıkışlı hayatı ve aktivist kişiliği ile en ilginç profillerden biri olan, Soul’un ruhani kraliçesi Nina Simone ile devam ediyoruz.

Nina (2016) [IMDB Puanı: 5.1]

Eleştirmenlerden ve sanatçının ailesinden tepki gören biyografik drama, Simone’un yaşamı ve kariyerini, asistanı ve sonrasında menejeri olan Clifton Henderson (David Oyewolo) ile ilişkisi merkezinden aktarmayı seçerek dar bir çerçevede asılı kalmış. Nina’yı canlandıran Zoe Saldana’nın ten renginin Nina’dan çok daha açık olması da, sanatçının kızı tarafından eleştirilmiş ve sanatçının temsil ettiği değerlerin (essential black) unutturulma teşebbüsü olarak değerlendirilmişti. Sonuç olarak, Simone’un protest kişiliğine ve söylemlerine dair çok az ipucu vermesi ve genel olarak sığ sularda seyretmesi sebebiyle hayal kırıklığı yaratan film, bizce yine de izlemeye değer. Ancak tek başına izlendiğinde çarpık bir izlenim bırakacağı kesin. Dolayısı ile sıradaki belgesel ile kombine edilmesi elzem nitelikte…

What Happened, Miss Simone? (2015) [IMDB Puanı: 7.6]

2015’in en iyi filmlerinden biri olan Netflix belgeseli, aynı zamanda 2016 En İyi Belgesel Oscar ödülü adaylarındandı. Şöhretin doruklarında yaşarken, ailesi, kariyeri, hayranları, ülkesi ve kısacası herşeyden vazgeçerek Liberya’da yaşamaya başlayan efsanenin sanat kariyeri boyunca yaşadıklarına, idealojisine ve kısacası her yönüyle hayatına dokunmanızı sağlayan belgeseli izlemediyseniz, izlenmesi gereken filmler listenizin üst sıralarına yazabilirsiniz.

Daha Fazlası: Editör
BREAKING BAD Severlerin Kimyasal Dengesini Alt Üst Edecek 29 Harikulade Fotoğraf
UYARI: Bu içerik spoiler içerebilir. Açalım ve modumuzu bulalım öncelikle… Efsane dizi...
Dahası