2016’da İzlemeniz Gereken 5 Müzik Belgeseli

2015 yılı belgesel açısından Amy, Montage of Heck, What Happened Miss Simone gibi önemli yapımlarla müzik belgeselleri açısından bereketli geçmişti. Yılın son çeyreğine girerken bu kulvarda bu sene ne durumdayız bir bakalım dedik.

MICHAEL JACKSON’S JOURNEY FROM MOTOWN TO OFF THE WALL

Michael Jackson’ın en büyük hayranlarından Spike Lee, 2012 yılında Bad 25 ismini verdiği belgeselle Michael Jackson belgeselleri serüvenine ilk adımını atmıştı. O belgeselde daha çok Bad albümüne odaklanan ve dünyada yarattığı fırtınadan bahseden Lee, bu kez Jackson 5 döneminden başlayarak popstar’ın kariyerinin ilk yarısına değiniyor. Harika arşiv görüntüleri ve hem aile üyeleriyle hem de önemli sanatçılarla yapılan röportajlarıyla Michael Jackson hayranlarını fazlasıyla tatmin edecek bir belgesel.

İSMİ HALA BELLİ OLMAYAN MISSY ELLIOT BELGESELİ

Hip-hop belki de hakkında en çok belgesel çekilen müzik türü. Hal böyleyken bu güne kadar ikonik hip-hop şarkıcısı Missy Elliot hakkında bir belgesel çekilmemiş olması bile şaşırtıcı. Geçtiğimiz günlerde kendisi belgesel için çekimlerde olduğunu ve belgeselin yılın sonuna doğru izlenebileceğini söyledi.
Nasıl bir şey olacak göreceğiz.

THE SLITS: HERE TO BE HEARD

Tamamı kadınlardan oluşan ilk punk grubu olan The Slit’in solisti Ari Up 2010 yılında ölmeden önce, en yakın arkadaşı ve grubun tur menajeri Jennifer Shagawat ile grup hakkında bir belgesel için çalışıyorlardı. Shagawat Ari Up’ın ölümünden sonra bunu tek başına yapamayacağına karar vermiş ve prodüktör arkadaşı William E. Badgley’den yardım istemiş. Grubun daha önce hiç yayınlanmamış arşiv görüntülerinden ve röportajlarından olacak film punk müzik tutkunlarının en çok sabırsızlandıran belgesellerden biri.

SCORE: A FILM MUSIC DOCUMENTARY

Siz de müzikleriyle filmlere başka bir değer katan iyi soundtrack’lerin hastasıysanız, bu belgeseli seveceksiniz. In Score: A Film Music Documentary, film dünyasında müziğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan ve bunu E.T.’den Star Wars’a birçok önemli örnekle ispatlayan özgün bir belgesel. Bir filmle birlikte müziklerinin de oluşma sürecine ilk kez bu kadar yakından tanıklık etmemize izin verecek olan yapım aynı zamanda müziğin bazı sahnelerin kalbimize saplanması konusunda ne kadar önemli bir rol oynadığını da gözler önüne seriyor.

WE ARE X

X Japan’ı daha önce duymamış olabilirsiniz. 1980’lerin sonunda Japonya’da bir müzik devrimine imza atan Japon heavy metal grubu gerçek bir uzak doğu efsanesi. Grubun kurucusu ve lideri Yoshiki’nin grubun trajik dağılışından 20 yıl sonra müziğini dünyaya dinletmek için attığı son kurşunun hikayesini ve grubun trajik geçmişini anlatan İngiliz yapımı belgesel ilk olarak Sundance Film Festivali’nde gösterilmişti.

Editör:
Editörün Yazıları: Editör

Senaryosuyla Beyin Fırtınalarına Sürükleyen 12 Film

Mindfuck Movie diye de adlandırabileceğimiz, kafa karıştıran filmlerden bazılarını sizler için derledik....
Devamı