Erdem Baş Amerika’da Sanat Hayatına Devam Ediyor

Türkiye’de çok izlenen “Ayrılsak da Beraberiz”, “Reyting Hamdi”, “Çocuklar Duymasın” ve “Seksenler” gibi dizilerle rol alan oyuncu Erdem Baş, başvurduğu Green Card’ın kendisine çıkmasının ardından ABD’ye yerleşti. Yaklaşık 2 yıldan bu yana yaşantısına ABD’de devam eden Baş, Amerika’da tiyatro sahnelerinde sanat hayatına devam ediyor.

Farklı eyaletlerde yaşayan profesyonel oyuncular olarak Erdem Baş ve meslektaşları 2022 yılının başlarında bir araya gelerek Theatroom’u kurdu.

Amerika’nın ilk profesyonel Türk tiyatrosu olan Theatroom 2. Türkçe tiyatro oyunu Güldüren Cazibe ile Kuzey Amerika turnesine devam ediyor. Erdem Baş ve meslektaşları Mete Horozoğlu ve Nevşim Erzat çok karakterli 3 kişilik komedi sergiliyor.

Erdem Baş Amerika ile Türkiye arasındaki sektör farkını şöyle anlattı;

‘Öncelikle teknik imkânları çok iyi. Sahne, ışık, teknik ekipman vs. Daha profesyoneller. Bazen Amerika’da devlet liselerinin tiyatro sahnelerini kiralayıp oynuyoruz. Şunu görüyorum; bizim birçok ilimizde öyle sahneler yok. Çok iyi her anlamda. Düşünün; o liselerin öğrencileri o imkânları kullanıyorlar. Tiyatro toplulukları seçme yaparak oyuncu alıyorlar ve oyun provalarına başlarken bütün prova süreci ve oyun tarihleri oyunculara veriliyor. Şu tarihte, şu günlerde, şu saatler arasında, şu sahneler prova yapılacak ve şu tarihte oynayacağız gibi. Bunu Türkiye’de yapmak imkânsız. Ben bu şekilde yapan tiyatro topluluğu görmedim. Dediğim gibi çok profesyoneller.’ Dedi.

Şimdilerde Amerika’nın birçok eyaletinde oyunlarını sergileyen Erdem Baş, komedi oynamanın kendisine keyif verdiğini söyledi. Tiyatro sahnesinde seyirciden kahkahaları duymanın, reaksiyon almanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Erdem Baş ailesiyle Amerika’da yaşantısına devam ediyor.

Daha Fazlası: Seda Özcan
Sinemada Trend: Oppenheimer ve Barbie
Pek çok filmi dünyayla birlikte vizyona getiren Paribu Cineverse, geçtiğimiz hafta vizyona...
Dahası