Nehir Tuna filmi “YURT”, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı

Nehir Tuna’nın ilk uzun metraj filmi “YURT”, dünya prömiyerini dün akşam Venedik Film Festivali’nde yaptı. 5 dakika boyunca ayakta alkışlanan filmin galasına; yönetmen Nehir Tuna, oyuncular Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer, Didem Ellialtı, görüntü yönetmeni Florent Herry, yapımcı Tanay Abbasoğlu ve ortak yapımcılar Dorothe Beinemeier ile Thierry Lenouvel katıldı. Çıkan ilk eleştiriler ise övgülerle dolu: Hollywood Reporter, “1960’ların etkilerini taşıyan olgun ve bilinçli bir sinema diline sahip” derken; çıkan diğer yayınlarda “Sinematik bir mücevher”, “Birinci sınıf bir yapım”, “Sağlam ve iyi yazılmış bir film” gibi yorumlar yapıldı. 30 Ağustos’ta başlayan ve bu yıl 80.si düzenlenen festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yarışan film, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarını konu alıyor. Bir TN Yapım filmi olan ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcısı olduğu “YURT”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid Internationale üstlendi. Festivalin ödülleri 9 Eylül Cumartesi akşamı açıklanacak.

Nehir Tuna’nın ilk uzun filmi “YURT”, dünya prömiyerini Cumartesi akşamı (2 Eylül) Venedik Film Festivali’nde yaptı. Filmin galasına, yönetmen Nehir Tuna, oyuncular Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı, görüntü yönetmeni Florent Herry, yapımcı Tanay Abbasoğlu ve ortak yapımcılar Dorothe Beinemeier ile Thierry Lenouvel de katıldı. 30 Ağustos’ta başlayan ve bu yıl 80.si düzenlenen festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde jüri karşısına çıkan film, 5 dakika boyunca alkışlandı. 

“Sinematik bir mücevher”

Film hakkında çıkan ilk eleştiriler de övgü dolu oldu. Hollywood Reporter’dan Fabio Farzetti, “1960’ların etkisini taşıyan olgun ve bilinçli bir sinema diline sahip” derken; İngiliz View of the Arts’dan Maggie Gogler, “sinematik bir mücevher” sözleriyle tarif ettiği film için, “Otobiyografik unsurları ve etkileyici anlatısı ile izleyiciye, toplumsal beklentilerin sınırları içindeki bireysel kimlik mücadelesini düşünme fırsatı sunuyor” yorumunu yaptı.

Ayrıca; SFF magazine’den Rosana G. Alonso, “Birinci sınıf bir yapıma sahip, riskleri cesaretle üstlenen ve etkileyici bir estetikle dokunaklı sahneler sunan bir başarı öyküsü” yorumunu yaptı ve indie-eye’dan Michele Faggi, “Sağlam bir film, iyi yazılmış ve günlük gözlemle derin bir lirizmi işleyebilen bir bakışa sahip”, ZİZ News’dan Navid Nikkhah Azad da “kimlik, kabul ve ideolojilerin çatışmasını çarpıcı bir şekilde keşfeden etkileyici bir film” dedi.

90’lar Türkiye’sinde büyüme

“YURT”, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor. Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini, Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı. 

Proje aşamasında büyük ilgi gördü

Ana yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği ve Dorothe Beinemeier ile Thierry Lenouvel’in ortak yapımcılığında çekilen film, henüz proje aşamasındayken büyük ilgi uyandırmış, 2019’da Sundance Senaristler Laboratuvarı’na giren proje ertesi yıl, Sundance Yönetmenler ve Senaristler Laboratuvarı’na Türkiye’den seçilen ilk proje olmayı başarmıştı. Film ayrıca; Nipkow Programm (Almanya), Villa Kult (Almanya), EAVE Producers Workshop (Lüksemburg), Crossroads Ortak Yapım Forumu (Yunanistan), Mannheim Meeting Place (Almanya), Cinelink (Bosna Hersek), Moon and Stars (ABD), Film Independent Fiscal Sponsorship (ABD), MedFilm WIPS (İtalya) gibi proje geliştirme programlarının yanı sıra, Türkiye’de !f İstanbul & Sundance Senaryo Lab’e katılmış, geçen yıl Antalya Film Forum’da Work in Progress Ödülü’nü kazanmıştı. Sundance’in Stars Collective Grant ile Geliştirme ve Yapım desteklerini kazanan film, Hamburg Film Fonu’ndan yapım desteği ve Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nden (CNC) post prodüksiyon desteği aldı. Çekimleri 2022’de tamamlanan ve TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen “YURT”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid Internationale üstlendi.

İlk uzun filmi ile Venedik’te

Filmlerinde, Türkiye’nin karmaşık güncel sorunlarına sosyal yorum ve özgün görsel estetikle yaklaşarak, büyüme, erkeklik, muhafazakarlık gibi konuları meselesi kılan Nehir Tuna, 2007’de “Bakire Ada” adlı kısa film ile başladığı yönetmenlik kariyerini; Moondance’ta Calypso Ödülü alan “Dedeler En İyisini Bilir” (2012), !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Seyirci Ödülü kazanan “Basur” (2015) ve Adana Altın Koza Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film seçilen “Ayakkabı” (2018) adlı kısa filmlerle sürdürdü. Yazıp yönettiği ilk uzun filmi “YURT” ile Venedik Film Festivali’nin geleneksel Orizzonti bölümünde yarışmaya hak kazandı.

Jüri başkanı Jonas Carpignano

Bu yıl, “A Ciambra” (2014), “Mediterranea / Akdeniz” (2017) ve “A Chiara” (2021) filmleriyle tanınan İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun jüri başkanlığında gerçekleşecek Orizzonti Ödülleri’nde Türkiye’den daha önce, Yeşim Ustaoğlu’nun “Araf” (2012), Reha Erdem’in “Koca Dünya” (2016) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un “Anons” (2017) adlı filmleri yarışmıştı.

Dünya prömiyerini Ağustos ayında 80. Venedik Film Festivali’nin resmi yarışması Orizzonti bölümünde yapacak olan “YURT”un Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Daha Fazlası: Seda Özcan
Hep Yek: Düğün 6 Ekim’de Sinemalarda!
İlk kez 2016 yılında beyazperdede seyirciyle buluşan komedi serisi Hep Yek, altıncı...
Dahası