Nehir Tuna Filmi “YURT”, Venedik Film Festivali’nin Resmi Yarışmasında

Ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Nehir Tuna’nın ilk uzun metraj filmi “YURT”, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapacak. Bir TN Yapım filmi olan ve Tanay Abbasoğlu’nun ana yapımcılığında gerçekleşen “YURT”, 30 Ağustos – 9 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festivalin resmi yarışması Orizzonti (Ufuklar) bölümünde gösterilecek. Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği film; dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarını konu alıyor. Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Tansu Biçer, Didem Ellialtı ve Ozan Çelik’in oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin ve müziklerini Avi Medina yaptı. Henüz proje aşamasındayken büyük ilgi uyandıran ve 2019’da Sundance Screenwriters Lab, 2020’de de Sundance Directors and Screenwriters Lab’e seçilmeyi başaran “YURT”, geçen yıl Antalya Film Forum’da Work in Progress Ödülü’nü kazanmış, Hamburg Film Fonu’ndan yapım desteği ve Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nden (CNC) post prodüksiyon desteği almıştı. Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcısı olduğu “YURT”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid International üstlendi. İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun jüri başkanlığında gerçekleşecek Orizzonti Ödülleri’nde Türkiye’den daha önce, Yeşim Ustaoğlu’nun “Araf” (2012), Reha Erdem’in “Koca Dünya” (2016) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un “Anons” (2017) adlı filmleri yarışmıştı.

Dedeler En İyisini Bilir(2012), “Basur” (2015),Ayakkabı” (2018) gibi ödüllü kısa filmleriyle tanıdığımız Nehir Tuna’nın ilk uzun filmi YURT, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapıyor. Bu yıl 30 Ağustos – 9 Eylül 2023 tarihleri arasında 80.si düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde jüri karşısına çıkacak film, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor.

90lar Türkiyesinde büyüme

Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini, Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı.

Proje aşamasında büyük ilgi gördü

Ana yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği ve Dorothe Beinemeier ile Thierry Lenouvel’in ortak yapımcılığında çekilen film, henüz proje aşamasındayken büyük ilgi uyandırmış, 2019’da Sundance Senaristler Laboratuvarı’na giren proje ertesi yıl, Sundance Yönetmenler ve Senaristler Laboratuvarı’na Türkiye’den seçilen ilk proje olmayı başarmıştı. Film ayrıca; Nipkow Programm (Almanya), Villa Kult (Almanya), EAVE Producers Workshop (Lüksemburg), Crossroads Ortak Yapım Forumu (Yunanistan), Mannheim Meeting Place (Almanya), Cinelink (Bosna Hersek), Moon and Stars (ABD), Film Independent Fiscal Sponsorship (ABD), MedFilm WIPS (İtalya) gibi proje geliştirme programlarının yanı sıra, Türkiye’de !f İstanbul & Sundance Senaryo Lab’e katılmış, geçen yıl Antalya Film Forum’da Work in Progress Ödülü’nü kazanmıştı. Sundance’in Stars Collective Grant ile Geliştirme ve Yapım desteklerini kazanan film, Hamburg Film Fonu’ndan yapım desteği ve Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nden (CNC) post prodüksiyon desteği aldı. Çekimleri 2022’de tamamlanan ve TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen “YURT”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid International üstlendi.

İlk uzun filmi ile Venedik’te

Filmlerinde, Türkiye’nin karmaşık güncel sorunlarına sosyal yorum ve özgün görsel estetikle yaklaşarak, büyüme, erkeklik, muhafazakarlık gibi konuları meselesi kılan Nehir Tuna, 2007’de Bakire Adaadlı kısa film ile başladığı yönetmenlik kariyerini; Moondance’ta Calypso Ödülü alanDedeler En İyisini Bilir(2012), !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Seyirci Ödülü kazanan “Basur” (2015) ve Adana Altın Koza Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film seçilen Ayakkabı” (2018) adlı kısa filmlerle sürdürdü. Yazıp yönettiği ilk uzun filmi YURT ile Venedik Film Festivali’nin geleneksel Orizzonti bölümünde yarışmaya hak kazandı.

Jüri başkanı Jonas Carpignano

Bu yıl, “A Ciambra” (2014), “Mediterranea / Akdeniz” (2017) ve “A Chiara” (2021) filmleriyle tanınan İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun jüri başkanlığında gerçekleşecek Orizzonti Ödülleri’nde Türkiye’den daha önce, Yeşim Ustaoğlu’nun “Araf” (2012), Reha Erdem’in “Koca Dünya” (2016) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un “Anons” (2017) adlı filmleri yarışmıştı.

Dünya prömiyerini Ağustos ayında 80. Venedik Film Festivali’nin resmi yarışması Orizzonti bölümünde yapacak olan “YURT”un Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Daha Fazlası: Seda Özcan
Nehir Tuna filmi “YURT”, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı
Nehir Tuna’nın ilk uzun metraj filmi “YURT”, dünya prömiyerini dün akşam Venedik...
Dahası